retina damar tıkanıklığı tedavisi

Retina Damar Tıkanıklıkları;

 

I. Retina ven (toplardamar) tıkanıklıkları :

Retina ve tıkanıklıkları diyabetten sonra retinanın damar hastalıkları arasında ikinci sırada yer alır. Esas problem, retina damarlarının duvarında oluşan hasardır. Hipertansiyon, glokom (yüksek göz içi basıncı), damar sertliği, pıhtılaşma problemleri ve diyabeti olan hastalar risk altındadırlar. Sıklıkla 50-60 yaş arasında görülür. 

Hastalar genelde ani ağrısız görme kaybı şikayeti ile başvururlar. Yapılan muayenede erken aşamada tıkanıklığın sonrasındaki bölgede, retina içine kanamalar, retinada sıvı toplanması (retinal ödem), madde birikimleri görülür. Özellikle sarı noktada meydana gelen ödem ve iskemi görmeyi önemli derecede azaltır. İleri evrede ise kanamalar geri çekilir ancak ödem devam edebilir. Yeterince beslenemeyen retinada anormal yeni damar oluşumu ve buna bağlı sorunlar (örn; göz tansiyonu) olabilir.

Retina ven tıkanıklıklarının tedavisinde klinik duruma göre takip uygulanabilir. Meydana gelen kanamalar genellikle 3-6 ayda kendiliğinden temizlenir. Tedavide öncelikle altta yatan hastalığın tedavisi ve mümkünse 300 mg Coraspin önerilir. Bazen duruma göre kanama ve ödem için göz içi kortizon ve Anti-VEGF enjeksiyonu uygulanabilir. İskemi çok fazla ve makula ödemi dirençli ise lazer tedavisi de tedaviye eklenir. 

Hipertansif retinopatide en önemli özellik kanamaya rağmen çoğu kez hiçbir şikayete neden olmamasıdır. Bu nedenle tansiyonu olan hastaların şikayetleri olmasa da retina kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.

II. Retina arter (atardamar) tıkanıklıkları : 

Retinal arter tıkanıklığına genellikle kan dolaşımındaki küçük bir emboli neden olur. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı, sistemik hipertansiyon, gebelik ve doğum kontrol hapları, diyabet ve glokom retinal arter tıkanıklığı için risk faktörleridir. Nadiren 30 yaş altında da migrene bağlı retinal arter tıkanıklığı görülebilir. Tıkanıklık sonucunda tıkanan arterin beslemesi gereken bölgede yetersiz oksijenlenme gerçekleşir ve tüm bunların sonucunda kalıcı görme kaybı oluşur. 

Hastalar genelde ani ağrısız görme kaybı şikayeti ile başvururlar. Görme kaybının derecesi tıkanmanın olduğu nokta ile alakalıdır. Atardamar tıkandığında genellikle 90 dakikada beslediği sinirde geri dönüşümsüz hasar meydana gelebilir. 

Böyle bir hasta geldiğinde ve bu hastalıktan şüpheleniliyorsa teşhis açısından acilen Göz Anjiosu (FFA) çekilmelidir.

Retina arter tıkanıklıklarında, tıkanıklığın oluştuğu ilk saatlerde tedavi acil olarak yapılırsa bazı hastalarda düzelme olabilmektedir ancak ileri dönemlerde görme kaybının geri döndürülmesi mümkün olamamaktadır. Teşhis konulduğunda öncelikle ilaçlarla ve parasentez yöntemi ile göz içi basıncı düşürülmelidir. Ayrıca göze yapılan masaj ile pıhtının yer değiştirmesi de sağlanır. Tıkanıklığın ilk saatlerinde hiperbarik oksijen tedavisi faydalı olabilmektedir. 

 

Sonuç olarak, ani, ağrısız, geçmeyen görme kaybı şikayeti olan hastalara, vakit kaybetmeden, en yakın göz doktoru uzmanına başvurmaları önerilir.

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın