santral seröz retinopati tedavisi

 

Santral Seröz Retinopati 

Santral Seröz Retinopati nedir?

Bu hastalık gözün arkasında retina katmanları arasında tekrarlayan sıvı birikimiyle karakterize bir durumdur. Ana belirti; genellikle tek gözde ani başlayan bulanık görmedir ve hasta tarafından görme alanının merkezinde siyah nokta olarak algılanır. Daha sonra değişik derecelerde cisimleri çarpık görme, renkli görme, küçük görme ortaya çıkar. Bazı hastalarda bakılan yer görülmeyebilir.

Genellikle 25-45 yaşındaki erkeklerde görülür, yaşlandıkça görülme sıklığı azalır. Her 10 hastadan 9’u erkektir. Hastalığın sebebi kesin olarak bilinmemektedir ancak iltihabi bir hastalık değildir. Bazı çalışmalarda kişilik yapısıyla ilgili olabileceği söylenmektedir. Hastalığın daha çok görüldüğü kişiler ise aşırı stresi olanlar, hamile olanlar, hemodiyalize giren böbrek hastaları, doku nakli yapılanlar ve sistemik lupus eritematozus hastalığı olanlardır.

Santral Seröz Retinopati nasıl tanınır?

Hastalık göz doktoru tarafından teşhis edilir. Göz bebeklerini geçici olarak genişleten bir damla damlatıldıktan sonra gözün arkası oftalmoskop denilen bir aletle muayene edilir. Genellikle göz dibinin bu şekilde muayenesi teşhis için yeterlidir. Hastalık Fundus Fluoressein Anjiografisi (FFA), optik koherans tomografi (OCT) ile çok açık olarak gösterilebilir.

Santral Seröz Retinopati nasıl tedavi edilir?

Hastalık doğal seyrine bırakılırsa 4-8 hafta içinde bazen kendiliğinden düzelme görülebilir ve görme eski seviyesine dönebilir. Ancak tekrarlama şansı çok fazladır. Hastaların 1/3’ ünde hastalık bir kez, %10’unda ise birden fazla tekrarlar. Tekrarlama şansı en fazla iki yıl içindedir. 6 aydan uzun süren hastalıkta görme azlığı kalıcı olabilir.

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın