Behçet Hastalığı nedir?İlk kez 1937 yılında Türk dermatolog Ordinaryüs Profesör Dr. Hulusi Behçet tarafından tarif edilen Behçet Hastalığı cild problemleri, cinsel organlar çevresinde yaralar ve göz içindeki iltihaplanmalarla karakterize otoimmün bir hastalıktır. Hastalık Türkiye, Orta Doğu ülkeleri ile Asya ve Japonya’da sık görülür. 

 

Göz bulgusu tekrarlayan üveittir. Gözün tüm katlarını tutabilir. Behçet hastalarının %70’inde göz tutulumu gözlenir, genellikle bir gözde başlayıp zamanla diğer göze de geçer. Göz haricindeki en yaygın bulgusu ağızda aft gelişmesidir. Ayrıca; deride sivilceler, ülserler, eklem rahatsızlıkları, damar hastalıkları, beyin ve sinir rahatsızlıkları, barsak hastalıkları gelişebilir. 

 

Behçet Hastalığı aralıklı alevlenme gösteren kronik bir rahatsızlıktır. Ancak hastalarda iyileşme denilen bulguların kaybolduğu anlar mevcuttur. Sıklıkla 25-30 yaş grubunda ilk başlangıcını gösterir, bu hastalığa daha çok erkeklerde rastlanılır. Ancak her yaşta Behçet Hastalığı ortaya çıkabilir.

 

Göz içindeki iltihaplanma görmede bulanıklılık, ağrı ve kızarıklılık yanında bazen körlüğe de sebep olabilir. Sarı noktanın tutulması ile görmede ciddi azalmaya yol açabilir. Behçet Hastalığı retina dekolmanı, vitre içi kanama ve glokoma sebep olabilir. Retinal damarların tıkanması sonucunda retina yeteri oksijeni alamayacağı için görme kayıpları oluşur.

 

Arka üveit sıklıkla retina damarlarının vasküliti (damar iltihaplanması) şeklinde seyreder. Başlangıçta muayene ile anlaşılamayabilir, bu yüzden ince retina damarlarının anjiografisi (FFA) hastalığın tanısını koymada yararlı olur.

 

Behçet Hastalığında tanı koymaya yarayan tek bir testi yoktur. Bu hastalıkta tanı hastadan detaylı öykü alma ve muayene esnasında saptanan bulgularla konur. Diğer organ tutuluşlarının olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Behçet Hastalığının tam bir tedavisi yoktur. Steroidler ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar hekimler tarafından uygulanır. Tedavinin ana amacı ağrıyı ve sıkıntıyı azaltmak ve beraberinde ortaya çıkabilecek istenmeyen durumları önlemektir. Hastalığın komplikasyonlarına çözüm bulmak için gerektiğinde cerrahi yöntemler denenir. Hasta, doktor ve diğer branş doktorlarının koordinasyonu tedavinin başarısı için çok önemlidir.

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın