yeni doğan retinopatisi tedavisi

YENİDOĞAN RETİNOPATİSİ (ROP- PREMATÜR RETİNOPATİSİ )

Prematüre retinopatisi gününden erken (32 haftadan önce) veya düşük ağırlıklı (1500 gramdan az) doğan bebeklerde görülen, kendiliğinden gerileyebildiği gibi körlük ya da ağır görme hasarı yapabilen bir göz hastalığıdır.

Hamileliğin son 12 haftası, gözün retina tabakası ve damarlarının gelişiminin hızlandığı önemli bir dönemdir. Prematür (erken doğan) bebeklerde retina ve damarlar ulaşmaları gereken bölgeden daha kısa kalırlar ve gelişimleri durur ve yerine anormal damarlar ortaya çıkar. Bu yeni şekillenen damarlar oldukça ince, kırılgan ve kanamaya meyillidir. Zaman ilerledikçe bu damarların çevresinde bağ dokusu oluşur ve retinayı çekerek, buruşturarak altındaki dokudan ayrılmasına, yani retina dekolmanı gelişmesine sebep olur.

Küvöz ortamında yoğun oksijen tedavisi almış, solunum problemi geçirmiş, kafa içi kanaması olan, enfeksiyon geçirmiş, kansızlığı olan prematür bebeklerde prematür retinopatisi gelişme riski yüksektir. Bu kriterlerden bir ya da birkaçına uyan bebeklerin mutlaka ayrıntılı bir retina muayenesinden geçmesi gerekir.

Muayene ne zaman yapılmalıdır? 

Bu retina muayenesi, mutlaka doğumdan sonra 4. hafta ile en geç 6. hafta arasında yapılmalıdır. 32 hafta ve 1500 gr.ın altında doğan ve oksijen alan bebekler ile 30 hafta ve 1300 gr.ın altında doğan tüm bebekler 4 haftalık olduktan sonra ROP açısından taranmalıdır. Bu muayenelerde eğer doktorunuz hastalığın durumunda bir ilerleme görürse tedavi önerebilir.

Tedavi 

Tedavinin başarısı tamamen hastalığın evresiyle ilgilidir. 1’inci ve 2’inci evrelerinde tedavi yapılmaz, takip yeterlidir. 3’üncü evreden itibaren tedavi lazer ve kriyoterapi (dondurma) ile yapılır. Amaç, yeni damar oluşumlarından yukarıda bahsedilen kanama ve dekolman gibi komplikasyonların gelişmesini önlemektir. Lazer tedavisinin etkisiz kaldığı, ya da tedavide geç kalındığı durumlarda gözdeki kanama ve retina dekolmanı için vitrektomi ameliyatı gerekebilir. 

Prematür retinopatisinde ameliyat ihtiyacının ortaya çıkmaması için, erken doğan bebeklerin mutlaka zamanında retina muayenesinden geçmesi ve gerekli takiplerinin yapılması gereklidir.

Takip 

Prematür retinopatisi öyküsü olan çocuklarda erken yaşta gözlük kullanma ihtiyacı yaşıtlarına göre daha yüksektir. Bu yüzden 2-3 yaştan itibaren gözlük kontrollerinin yapılması gerekir. Bu evrelerde uygulanan cerrahi operasyonların sonuçları görsel açıdan fazla başarılı değildir.

Prematür retinopatisi öyküsü olan erişkinlerde de retina dekolmanı gelişme riski normalden fazladır. Bu yüzden yıllık kontrollerin yapılması gereklidir.

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın